Halogēnās spuldzes

Halogēnās spuldzes

Halogēnās spuldzes konstrukcija principiāli neatšķiras no parastās kvēlspuldzes. Tomēr atsevišķas halogēnās spuldzes īpatnības ļauj iegūt gaismekli, kuram piemīt ievērojami labākas īpašības.

Kvēlspuldžu lietderības koeficienta teorētiskās robežas ir aptuveni 15%. Tehniski to var palielināt divkārši, taču tas saīsinās kvēlspuldzes kalpošanas laiku aptuveni divas reizes.

Bet Halogēnās spuldzes ļauj paaugstināt kvēles temperatūru, nesaīsinot gaismekļa kalpošanas laiku.

Halogēnspuldžu kolbas ir ievērojami mazākas izmēra ziņā nekā parastajām kvēlspuldzēm. Halogēnspuldžu kolbas papildus pārklātas ar vielu, kas atstaro infrasarkano izstarojumu un laiž cauri redzamo.

Pie halogēnspuldžu ekspluatācijas īpatnībām attiecināmas sekojošās:

  • 1. Halogēnu spuldžu gaismas izstarojums pēc saviem parametriem ir tuvāks saules gaismai. Halogēnu spuldžu gaisma praktiski neizkropļo gaismas uztveri.
  • 2. Halogēnu spuldžu efektivitāte ir par 20 – 50% augstāka par parastajām kvēlspuldzēm, attiecīgi par šādiem lielumiem palielinās enerģijas taupība pie vienāda apgaismojuma līmeņa.
  • 3. Halogēnu spuldžu kalpošanas ilgums ir lielāks nekā kvēlspuldžu, taču mazāks nekā luminiscējošajām spuldzēm. Visā savā ekspluatācijas laikā Halogēnās spuldzes saglabā stabilu gaismas plūsmu.
  • 4. Samazinātais kolbas izmērs ļauj ekspluatēt halogēnspuldzi, neizmantojot standarta cokolus, kuriem aprēķināts lielākais gaismekļu daudzums. Šī iemesla dēļ parasto kvēlspuldžu nomaiņa pret halogēnu spuldzēm parasti nav iespējama.
  • 5. Atsevišķi gaismekļu, lampu un elektroiekārtu modeļi pieļauj gaismas spilgtuma regulēšanas iespēju.
  • 6. Halogēnu spuldžu stikls sakarst virs 250 grādiem pēc Celsija. Pie šādām temperatūrām stiklam pielipušie netīrumi, piemēram, pirkstu nospiedumi, apdeg. Tas var izraisīt halogēnās spuldzes bojājumu.