Ieteicams apgaismojums telpās

Saules gaisma dāvā mums redzes iespēju. Saule ir dabiskās izcelsmes gaisma, kuras silto spožumu pārpārēm baudām vasarās. Kad atnāk rudens un ziema, mums ar saules spožumu ir par maz, tāpēc jāizmanto mākslīgie gaismas avoti - elektriskais apgaismojums. Tāpēc jāpadomā, lai apgaismojums būtu piemērots tam, ko mēs darām. Piemērota telpas apgaismojuma izvēlē ir jāņem vērā darba raksturs un individuālās redzes īpatnības. Ieteicamais apgaismojuma līmenis dzīvokļos ir no 100 līdz 300 luksiem, smalkākiem darbiem (piemēram lasīšanai - 500 luksi).

Mājokļos lielākoties gaismekļus izvieto pie griestiem, tos kombinējot ar dažādām sienas, galda vai stāvlampām. Ja lietojam papildu apgaismojumu, to jāfokusē tieši uz vietu, kur skatāmies, ja tas ir galds - tad uz galda virsmu, ja tas ir adīklis – tad uz adīkli. Lampai jābūt tādā augstumā, lai gaisma tiešā veidā nespīdētu acīs, bet gan uz darba virsmu un vēlams no kreisās puses uz labo (labročiem), lai nekristu ēnas. Lampa var būt acu augstumā, bet gaismas staram jākrīt zemāk.

 

Telpās, kurās neveicam aktīvu darbību, varam izmantot mazāku apgaismojumu, tas ieteicams guļamistabās Aktīvām darbībām - sporta centros iesaka lietot active spuldzes, kuras vistuvāk imitē dienasgaismu un nodrošina cilvēka pašsajūtu līdzīgi, kā atrodoties ārā. Taču bieži vien tiek grēkots, un tās aizvieto ar daudz lētākām, taču neatbilstīgām spuldzēm. Telpās, kur paredzamas mierīgas darbības, izmantojamas spuldzes ar siltāku (dzeltenīgu) gaismu.

Spuldzes izstarotās gaismas krāsu temperatūra ir norādīta uz spuldzes marķējuma (atkarībā no krāsu temperatūras, kuru mēra Kelvinos, gaisma mēdz būt dzeltenīga (2700 līdz 3000 K), balta (4000 K) vai zilgani balta (5000 K un vairāk)).

Spuldzes mēdz būt ļoti dažādas - standartspuldzes, kas izstaro tikai gaismas redzamā spektra pamatkomponentes. Tās piemērotas gaiteņos un citās mazāk nozīmīgās telpās, kur uzturamies īslaicīgi. Sadzīvē izmanto spuldzes, kuras vistuvāk spēj aizstāt dienasgaismu. Atkarībā no telpu nozīmes vēl iespējams izvēlēties siltāku vai vēsāku tonalitāti, piemēram, telpās, kur pavadām dienas lielāko daļu, - vēsākas, dzīvokļos - siltākas tonalitātes. Jo plašāks krāsu spektrs ir ietverts spuldzē, jo vairāk tās izstarotā gaisma līdzināsies dienasgaismai, un mazāk tā nogurdinās acis. Taču jāatceras, ka mēdz būt arī dažādas speciālas nozīmes spuldzes, kuras bieži vien var izrādīties pat ļoti kaitīgas acīm. Piemēram, spuldzes, kuras izmantojam solārijos sauļošanās nolūkā ar paaugstinātu ultravioleto starojumu, bakteriocīdās spuldzes, kuras izmanto telpu dezinfekcijai. Šī gaisma ir ne vien bīstama acīm, bet visam ķermenim, Spuldzes darbības laikā atrasties starojuma zonā ir stingri aizliegts.

Dabiskā un mākslīgā gaisma

Mākslīgo apgaismojumu (kvēlspuldzes, halogēniampas, dienasgaismas spuldzes) inženieri cenšas radīt pēc iespējas tuvinātāku dabiskajam, tomēr tas nekad neaizstās dabisku saules gaismu. Mākslīgo apgaismojumu mūsdienās veido specializētu, pielāgotu konkrētām vajadzībām.

 

Ja telpā svarīga ir krāsu izšķirtspēja, tonalitāte, apgaismojumam jābūt ļoti tuvinātam dienasgaismai. Ja veikalā novērtētais apģērba tonis dienasgaismā izskatās savādāks, tas nozīmē tikai vienu – nav ievērotas normas.

Ievērojiet!

 • Acu nogurumu izraisa pastiprināta asaru izžūšana, ko veicina plakstiņu mirkšķināšanas biežuma mazināšanās. Atslābinātā stāvoklī asaru plēvītes mitrināšanai plakstiņš aizveras vidēji reizi 3-6 sekundēs.
 • Reta acu mirkšķināšana var izraisīt arī tā saucamo sausās acs sindromu, ko pastiprina pārāk ilga atrašanās telpās ar sausu gaisu. To veicina centrālā apkure, kondicionieri, putekļainas telpas.
 • Cilvēka acs spēja veidot asaras mūža laikā mazinās, tādēļ sausas acs risks lielāks ir veciem cilvēkiem.
 • Par sausas acs simptomiem bieži sūdzas arī kontaktlēcu lietotāji, jo tās rada asaru plēvītes disfunkciju, palielinot acs virsmas sausuma risku.
 • Strādājot darbu, kur nepieciešama koncentrēšanās un skatīšanas tuvumā, nepieciešams atpūtināt acis ik pēc 30 minūtēm, To dara, skatoties tālumā.
 • Mēģiniet darīt tā: aizveriet acis, lai atpūtinātu tās laikā, kad domājat, novērsiet skatienu un lūkojieties tālumā, lai mainītu redzes fokusu.
 • Regulāri mirkšķiniet acis, kad lasāt vai koncentrējaties uz darbu, Mirkšķinot acis, kārtīgi aizveriet pilnībā plakstiņus.

Ieteikumi plānojot apgaismojumu

 • Telpas apgaismojuma izvēlē jāņem vērā darba raksturs un individuālās redzes īpatnības.
 • Ieteicamais vidējais apgaismojuma līmenis dzīvoklī ir no 100 līdz 300 luksiem
 • Zonās, kuras paredzētas konkrētu darbu (piemēram, lasīšanai, adīšanai) veikšanai, jāizvēlas vismaz 500 luksi.
 • Telpās, kurās netiek veikta aktīva darbība, piemēram, guļamistabās, var izmantot vēl mazāku apgaismojumu.
 • Dzīvojamās telpās gaismekļus lielākoties izvieto pie griestiem, tos kombinējot ar sienas, gaida vai stāvlampām.
 • Papildu apgaismojums jāfokusē tieši uz vietu, kur skatāmies - galda virsmu, adīkli, grāmatu.

Avots: vesels.lv