Gaismas noformēšanas noteikumi bērnu istabās

Bērna istaba ietver veselu pasauli, kurā ir gan mācības, gan izklaide, draugu ciemošanās, dienas un nakts atpūta. Izvēloties lustras spuldzes bērnu istabai, ir svarīgi ņemt vērā starpību starp dzelteno un zilo gaismas spektru. Dzeltenā gaisma ir maigāka un mierīgāka, balti-zilā – pārāk spilgta un piesātināta bērnu istabām. Vēlams būtu izvairīties gan no pārlieku spilgtas gaismas, kas kairina acis, gan arī blāvas, kas liek acu muskulatūrai pārmērīgi sasprindzināties.

Atkarībā no bērna augšanas un attīstības, mainās arī istabas funkcijas, kurā viņš pavada ievērojamu sava laika daļu. Pirmsskolas vecumā nepieciešamais apgaismojuma minimums bērnu istabās bija īpaša dizaina griestu lustras, piekaramās spuldzes un bērnu naktslampiņas (toršeri, bra), kas novietojās gultas galvas galā.

Bērnu nakts lampa – tradicionāli ierasts gaismas ķermenis mazuļa istabā, kas ir viegli aizsniedzams un ieslēdzams gaismeklis ar neuzkrītoši spilgtu gaismu. Optimāla izvēle bērnu istabai – plafoni, kuri izgaismo mierīgu un vienmērīgu gaismu, un lampas – kurām piemīt laba gaismas krāsas atdeve (izmantojot led tehnoloģijas).

Pie kam uzmanība jāvērš gaismas tehnikas kvalitātei. Vienīgi sevi apliecinājuša ražotāja produkcija, tāda kā Vossloh-Schwabe GmbH, garantēs pareizi organizētu gaismas noformējumu gan bērnu istabā, gan visā mājoklī.

Uzsākot skolas gaitas, bērns lielāko daļu sava laika pavada, sēžot pie galda un pildot mājas darbus. Kopš šī brīža viņa istabā nepieciešama ir galda lampa.

Ieteikumi, izvēloties un ierīkojot bērnu galda lampas

Ļoti daudz laika skolēni pavada pie sava „darba” galda, tāpēc apgaismojuma nodrošinājums ir jāorganizē ar sevišķu atbildību. Galda lampas gaismai ir jāatbilst šādām prasībām:

  • Jānodrošina labs rakstāmgalda zonas apgaismojums. Galda lampu vēlams novietot priekšējā kreisajā stūrī, spuldzei obligāti jābūt norobežotai ar abažūru bērna acu pasargāšanai no tiešiem krītošās gaismas spilgtajiem stariem. Nav vēlams izmantot spuldzītes, kuru jauda ir virs 60 vatiem.
  • Pareizi organizēts apgaismojums nedrīkst pārlieku spilgti apgaismot acu skatiena diapazona laukumu, bez tam nav pieļaujams, ka pareizi izvēlētu lampu atspīdums nokļūst uz gaismu atstarojošām virsmām. Tomēr apkārtējiem priekšmetiem (sienas, griesti, mēbeles) jābūt pietiekami apgaismotiem.
  • Istabas kopējam apgaismojumam jābūt veidotam pēc principa – nedrīkst būt krasi tumsas un gaismas kontrasti. Šāds efekts tiek panākts, vienlaicīgi spīdot gan galda lampai, gan arī griestu vienmērīgajam apgaismojumam.
  • Bērnu rakstāmgaldam īpaši ērtas ir galda lampas uz elastīgām kājām, to stāvoklis ir viegli pieregulējams atkarībā no bērna auguma izmaiņām.

Optimālais apgaismojums bērnu acīm – dabiskā gaisma. Taču diemžēl tā nav nodrošināma visu diennakti. Maksimāli dabisku apgaismojumu un attiecīgi tā nekaitīgumu spēj nodrošināt mūsdienu augsto tehnoloģiju gaismas tehnika. Tieši šādas gaismas tehnikas iekārtas piedāvā kompānija “Spectrum”.