LED apgaismojums: apejam zemūdens akmeņus ekonomiskam mājas apgaismojumam
Kvēlspuldzes mājās ļoti ātri nomainīja luminiscences spuldzes, bet ražošanas objektos – dzīvsudraba. Pēc tam tās visas sāka izkonkurēt gaismas diodes – apgaismojums kļuva lētāks, spilgtāks pie līdzīgām energoizmaksām (istabas led spuldzes ir 10 reizes ekonomiskākas), drošāks, sāka dot vairāk dabiskās gaismas gan dienā, gan naktī. Bieži vien spuldžu komplekti tiek piegādāti ar dimmeriem – gaismas intensitātes regulēšanas ierīcēm. Salīdzinot ar pārējiem variantiem, šis ir daudz ērtāks. Taču ir arī problēmas. Dažkārt neredzamas. Acs nav pietiekami jūtīga, lai ieraudzītu augstfrekfences mirgošanu, vai ieraudzītu divu vienādu ierīču gaismas plūsmas starpību, kuras iebūvētas lustrā vai iestiepto griestu virsmā. Diezgan reti – taču labi pamanāmas: izslēgto spuldžu mirgošana daudzus satrauc. Daļu problēmu var atrisināt izvēloties mājai lampas. Citas var pamēģināt labot, kad tās jau atrodas spuldžu turētājā, līstēs vai citās izvietošanas vietās.
Izvēlamies: dzīvokļa LED apgaismojums
Pareizas komplektācijas etaps palīdzēs atrisināt problēmas:
- Nepietiekama vai pārmērīga jauda.
- Nepareizs sadalījums pēc platības, vienas istabas ietvaros.
- Pārāk liela slodze mājas iekšējā tīklā (dzīvoklī), autonomā, ciemata elektroapgādes sistēmā (kotedžā).
Uzsākam izvēli un apgaismojuma projektēšanu ar aprēķiniem – apkopojam visu gaismas avotu summāro jaudu. Lai to izdarītu, nosakām dzīvokļa platību. Uz kvadrātmetru nepieciešams aptuveni 20 – 30W gaismas. Tas nav daudz: gadījumā ar LED gaismas avotiem pietiks ar 2 – 3W. Aprēķinām analoģisku rādītāju atsevišķām telpām. Tad izvēlamies, kādi apgaismojuma varianti būs nepieciešami. Pat jaudīga lustra ar 5 – 6 brīviem cokoliem, būs par maz lielai viesistabai (20 – 25 m²). Pareizāk sakot, gaismas stari neaizsniegsies līdz katram telpas stūrim. Nāksies papildināt apgaismojumu ar stāvlampām, bra, diožu lentām, iebūvētiem grupveida moduļiem – ar šauru gaismas staru, kuri spēj apstrādāt tikai nelielas virsmas. Izplatītais to nosaukums – punktveida.
- Guļamistaba – nekādu punktveida ierīču. Var iztikt ar mazjaudīgu lustru, pievienojot dažus bra vai stāvlampu, montējot lampu virs naktsgaldiņa.
- Bērnistaba – tas pats, kas guļamistabā, taču papildinot ar galda lampu.
- Virtuve – vieta, kur pārsvarā izvēlamies nestandarta formāta spuldzes. Lentas, grupas ar punktveida gaismekļiem, bra, griestu paneļi – apkalpos atsevišķus darba virsmas posmus, skapju iekštelpu, erkerus, plauktus.
- Koridoram – nav nepieciešamas spēcīgas lustras, jo mazāka tā platība, jo labāk izvēlēties iebūvējamās ierīces, lentas.
- Kāpnes – piemērotas, lai izvietotu lentas (pakāpienu stūros), tām daudzie vati nav vajadzīgi.
- Kabineti, bibliotēkas – ja vien īpašnieks nav mākslinieks, prasīs precīzu zonēšanu – vajadzīgs darba sektors (virs galda), kā arī papildus fona apgaismojums, iespējams vēl pievienot atsevišķu lustru vai stāvlampu atpūtas zonā.
Neliels dzīvoklis, piemēram divistabu: 40 – 45 m² prasīs pusotru duci spuldžu. Ja mēs runātu par novecojušām elektrospuldzēm, kopējā energoietilpība radītu pārmērīgu tīkla slodzi. LED apgaismojums uz šī fona elektroenerģiju patērē pavisam maz.
Standarta instalāciju var aizvietot ar mazākas jaudas: ar stabilizatoru, kuram ir izeja uz dzīvokļa sadales skapi.
Problēmas, kuras var radīt LED apgaismojums mājai
Pareizi izvēlētas pēc jaudas, spilgtuma un citiem parametriem spuldzes var radīt parsteigumus. Pirmājā vietā problēmu reitingā ir – mirgošana. Acij redzamā ieslēgšanās/izslēgšanās biedē vairāk, taču bīstama ir arī nemanāmā – augstas frekfences. Tam ir vairāki iemesli:
- Nekvalitatīvas spuldzes – bojāts draiveris, vājš radiators.
- Nepareiza montāža – dzīslu marķējuma trūkums noved pie tā, ka spriegums nonāk pie LED pastāvīgi.
- Slēdža izgaismošana – arī negatīvi ietekmē spuldzes, pastāvīgi tās nodrošinot ar elektroenerģiju.
- Dimmeri – ļoti slikti savienojami ar nedimmerētām spuldzēm.
- Citu elektroierīču elektromagnētiskā lauka iedarbība.
- Veca instalācija, tīkla jaudas kritumi.
Pēdējo var novērst uzstādot stabilizatoru. Noderēs masīvs, aprēķināts darbam ar augstu spriegumu: no tiem, kuri tika pārdoti pirms 20-30-40 gadiem – transformators. Vai arī mūsdienīgs modelis, kompakts, kas spēj apkalpot vairākus desmitus spuldžu.
Nav iespējams tikt galā ar mirgošanas defektiem, ja vainīgs ir dimmeris. Vienīgais risinājums – privātmājas apgaismojuma projektēšana no paša sākuma, ar iespēju regulēt apgaismojuma pakāpi. Projektam tiek izvēlētas speciālas spuldzes, lentas, virtenes.
Papildus fona izgaismošanu atslēdz – tā būs vienkāršāk. Bet nepareizo savienojumu izlabo: nepieciešams indikatora skrūvgriezis uz pāris stundām brīvdienās.
Attiecībā uz nekvalitatīvām spuldzēm – palīdzēt var tikai pārbaudīts piegādātājs.
Kompānijā Spectrum – oriģināli modeļi, nekādu nezināmu ražotāju, produkcijas garantija un iespēja pasūtīt projektu, izveidot komplektu atsevišķu telpu apgaismojumam, vai mājai kopumā.