LED lampas – mūsdienīgs izgudrojums

Viens no jautājumiem, izstrādājot jebkuras telpas iekšējā interjera dizainu, bez šaubām ir tā apgaismojuma risinājums. Pie tam, bez apgaismojuma variantu izvēles problēmas (lustras, gaismekļi, bra u.c.) neizbēgami rodas arī jautājums: kādas lampas izmantot – parastās vai elektrību taupošās, led vai citas?

Energotaupīgo lampu un gaismas diožu pielietojums

Elektrību taupošās lampas un gaismas diodes pēdējā laikā iegūst aizvien plašāku popularitāti. Atšķirībā no parastajām lampām, energotaupīgo spuldžu ekspluatācija spēj ievērojami samazināt elektroenerģijas izmaksas, jo gaismas diodes izmanto daudz mazākā mērā tāda paša gaismas spilgtuma nodrošināšanai.

Pašlaik mūsu tirgū – pateicoties uzņēmumam “Spectrum” – iespējams iegādāties dažādas jaudas energotaupīgas un led lampas, kuru jauda ir no 5 līdz 30 V. Pareizinot šo lielumu ar pieci, mēs iegūsim mums daudz ierastākas spuldzītes jaudas ekvivalenta lielumu. Šādas ekonomijas noslēpums slēpjas šādu ierīču atšķirībās. Kaut arī šīm spuldzītēm ir vienāds cokols un salīdzinoši līdzīga āriene, tām ir atšķirīgi darbības principi. Parastajā lampiņā gaismas avots ir volframa kvēldiegs, kas elektroenerģiju pārveido gaismas un siltuma enerģijā. Starp citu, tieši siltumam tiek patērēta lielākā enerģijas daļa.

Energotaupīgā lampa tiek piepildīta ar dzīvsudraba un inertās gāzes tvaiku maisījumu, bez tam, tās iekšpuse ir pārklāta ar luminoforu. Ultravioletais starojums, kas veidojas, saskaroties dzīvsudraba atomiem ar elektroniem caurulītes iekšpusē, pateicoties luminofora slānim, pārveidojas redzamajā gaismā. Procesu “iedarbina” elektroniska vadības ierīce (EKG). Tā “atbild” par lampas tālāku degšanu.

Pirms jūs izlemjat iegādāties “Spectrum” energotaupīgās lampas, ir jātiek skaidrībā ar gaismas temperatūru. Šis parametrs ir diezgan abstrakts un nosaka uzkarsušā kvēldiega temperatūru parastajās lampās, kas mērāma kelvinos. Luminiscences lampām ir raksturīgs šāds lielums: 2700 K – silta baltā (warm white) – nosaukums liecina pats par sevi; 6000-6500К – dienas (daylight). Tāpat ir arī 3300-3500 К – baltais (white), bet tas – diezgan liels retums. Tāpat ir arī jātiek skaidrībā ar cokola tipu. Tas mēdz būt divu veidu Е27 un Е14.