LED spuldzes ir ne tikai unikāls un inovatīvs gaismeklis

LED spuldzes ir ne tikai unikāls un inovatīvs gaismeklis, bet būtiska to īpašība ir elektroenerģijas ekonomija. Tās kalpo ievērojami ilgāk nekā kvēlspuldzes un ekonomiskās spuldzes. Tai pašā laikā LED spuldzes ir dabai draudzīgākas, jo nesatur kaitīgus ķīmiskos savienojumus.

Kā zināms, Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu, ka Eiropas Savienības dalībvalstīm līdz 2012.gada septembrim jāatsakās no ierastajām kvēlspuldzēm, sākot izmantot cita parauga spuldzes. 100 vatu kvēlspuldzes pārstās pārdot no 2009.gada septembra, līdz ar to patērētājam būs jāmeklē citas alternatīvas apgaismojuma nodrošināšanai. Luminiscences spuldzes arī ir tikai pagaidu alternatīva, jo daudzas no tām satur dzīvsudrabu, kas ir cilvēkam un dabai kaitīgs. Tāpat luminiscences spuldžu lielākās daļas kalpošanas laiku negatīvi ietekmē to ieslēgšanas un izslēgšanas biežums. Jānis Siliņš, ESM GROUP direktors, norāda, ka „iepriekš minētie negatīvie aspekti ir novērsti gaismas diožu (LED) spuldžu tehnoloģijā, kas strauji attīstās visā pasaulē un ir lieliska alternatīva apgaismojuma nodrošināšanā".

LED spuldzes sastāv no gaismu izstarojošām diodēm, kas atkarībā no pusvadītāju materiāla izstaro dažādas krāsas gaismu. LED īpatnējā gaismas atdeve (lūmeni uz pievadītās elektriskās jaudas vatu) ir reizes desmit lielāka nekā kvēlspuldzēm un kalpošanas laiks sasniedz līdz pat 100 000 stundām (kvēlspuldzēm tikai ap 1000 stundu). Veiktie testi gan ārvalstu laboratorijās, gan Latvijas Elektronikas iekārtu testēšanas centrā ir pierādījuši, ka elektroenerģijas ietaupījums, salīdzinot luminiscences un halogēnās spuldzes ar lietojuma ziņā līdzvērtīgām LED spuldzēm, var sasniegt no 60% (luminiscences spuldze) līdz pat 92% (halogēna spuldze).

LED spuldzes ilgi kalpos ne tikai mājās, bet ir īpaši piemērotas komercplatībām, kur ikdienā ietaupītais elektroenerģijas daudzums uzreiz liks pamanīt atšķirību. J. Siliņš uzsver, minot aprēķina piemēru: „Ja lielveikala stāvvietā, kas šobrīd izgaismota ar 1000 luminiscences spuldzēm, kas vidēji darbojas 18 stundas diennaktī, elektroenerģijas izmaksas ir aptuveni 1395 Ls/mēn, tad, nomainot esošās spuldzes uz gaismas atdeves ziņā līdzvērtīgām LED spuldzēm, elektroenerģijas izmaksas būs tikai 561 Ls/mēn. Tai pašā laikā, izmantojot parastās luminiscences spuldzes, papildu izmaksas radīs regulārā izdegušo spuldžu nomaiņa. Taču, izmantojot LED, kurām ir ievērojami ilgāks kalpošanas laiks, šie izdevumi būs daudz retāki." Latvijas tirgū pirmās LED spuldzes jau varēja iegādāties pirms pāris gadiem, taču to gaismas izstarošanas kvalitāte neatbilda patērētāja prasībām. Notikusī LED tehnoloģiju attīstība pasaulē ir straujiem soļiem gājusi uz priekšu, un tagad arī Latvijas tirgū var iegādāties patērētāja prasībām atbilstošas funkcionālapgaismes un dekoratīvapgaismes LED spuldzes.

Lai veicinātu energoefektīvas apgaismes attīstību Latvijā, a/s „Latvenergo" ir organizējis vairākus profesionālos seminārus, kas pulcējuši daudzus interesentus un šīs jomas profesionāļus. Vienā no šādiem apgaismei veltītiem semināriem RTU Elektroapgādes katedras docents Kārlis Timmermanis pierādīja, ka tuvākajos gados tieši LED gaismas avoti aizstās ne tikai kvēlspuldzes, bet lielā mērā arī luminiscences spuldzes.