Nākotnes gaisma: gaismas diodes, LED-spuldzes un halogēnās spuldzes nomainīs kvēlspuldzes

Kad jau vairāk kā pirms gadsimta elektriskās spuldzītes nomainīja skalus, petrolejas lampas un sveces – tā bija īsta revolūcija sadzīvē. Taču progress nestāv uz vietas, un, lūk, jau Edisona izgudrojums – kvēlspuldzes paliek pagātnē. Kopš 2011.gada janvāra pārtraukta 100-vatīgo spuldzīšu izlaišana, bet 2013.gadā tiks pārtraukta spuldzīšu ražošana, kuru jauda pārsniedz 75 vatus. Kvēlspuldzes joprojām turpinās izzust no sadzīves, gala rezultātā tām izzūdod pavisam. Šādi pasākumi paredzēti elektroenerģijas taupīšanas nolūkiem, un tie pilnībā attaisnojas, jo pašreizējās tehnoloģijas piedāvā pietiekami daudz nomaiņas variantu: tās ir ievērojami ekonomiskākās halogēnās spuldzes, un jo sevišķi ekonomiskās un ilgi kalpojošās gaismas diodes jeb citiem vārdiem – led spuldzes.

Jauno paaudzi visticamāk neuztrauc gaidāmā atteikšanās no kvēlspuldzēm, jo tā ir izaugusi halogēno spuldžu ieviešanas un aizvien aktīvākas led spuldžu izplatības laikmetā, kad krāsainās gaismas diodes kalpo par ārējās gaismu reklāmas un apgaismojuma dizaina pamatu. Tomēr neraugoties uz to, ka vidējā un vecākā gadagājuma cilvēkiem pierastākas šķiet kvēlspuldzes ar to dzeltenīgo gaismu, viņiem ir vērts pievērsties pakāpeniskai pāriešanas perspektīvai uz halogēnajām spuldzēm un led spuldzēm. Un ne tikai tāpēc, ka gaismas diodes spēj mazināt elektroenerģijas patēriņa rēķinus nākotnē. Ir svarīgi savus personiskos liekos izdevumus samazināt jau tagad. Galvenokārt, dzīvokļa remontēšanas vai apdares veikšanas laikā izvēloties jaunas lustras un lampas, jāatceras, ka kvēlspuldzes drīz vien nonāks “ārpus likuma”, un tās vienkārši pārstās ražot. Tāpēc, lai iegādātā lustra perspektīvā nepārvērstos par nelietderīgu, neizmantojamu lietu, vēlams jau pirkšanas brīdī izvēlēties tādu gaismas ķermeni, kas paredzēts halogēnajām spuldzēm vai gaismas diodēm. Tādā veidā jūs izvairīsieties no nevajadzīgiem izdevumiem un vilšanās.

Citas gaismas diožu priekšrocības, bez to ekonomiskuma un ilgās kalpošanas ir to droša lietošana, jo nepastāv aizdegšanās iespēja. Bez bagātīgās gaismas nokrāsu izvēles un dabiskā apgaismojuma, kuru dod led spuldzes, tās ir absolūti ugunsdrošas un, izvēloties gaismas diodes sava dzīvokļa apgaismojumam, atbrīvosieties no zināma riska attiecībā uz savu īpašumu.