Pāris padomi neprašām
Skandināvijas valstu iedzīvotāji jau sen ir pazīstami ar rudens un ziemas jautro domu krīzi. No ziemas skarbuma biezās krēslas viņus glābj tikai personiskā saule katrā mājā. Necaurredzama tumsa aiz ledainajiem logiem ir smalks ietvars istabas siltumam un gaismai, kurā gaida ziemas svētkus. „Saule, uzsprāgsti, kā bumba”, saraujot driskās vismodernāko slimību – sezonālo depresiju. Lai top gaisma!
Nav nekāds noslēpums, ka istabas interjers un dzīvojamo istabu kopējais iespaids ir atkarīgs ne tik daudz no dārgām mēbelēm un elitārām grīdām, kā no telpas krāsu gammas un tās gaismas noformējuma. Turklāt gaismas avoti, to izvietojums interjerā, gaismas plūsmas krāsa – tam visam ir ļoti liela nozīme.
Radot interjerā neparastas gaismas kompozīcijas, centieties neaizmirst par to, ka dažādi gaismas avoti izraisa dažādas emocijas. Izstarojamā spektra sastāvs ietekmē ne tikai mūsu noskaņojumu, bet arī mūs ietverošo priekšmetu uztveri. Piemēram, jo vairāk spektrā ir zilās sastāvdaļas, t.i., jo augstāka ir lampas uzkaršanas temperatūra, jo asākas mums šķiet interjera priekšmetu kontūras. Izņēmums ir neona lampas, kuru spektru uzdod nevis temperatūras režīmi, bet izmantojamā luminofora krāsa. Jo zemāka ir uzkaršanas temperatūra, jo maigākas priekšmetu kontūras. Zemas temperatūras gaismas avotu radītā siltā, dzeltenā gaisma atslābina, bet augstas temperatūras lampu spilgtā, baltā gaisma, gluži pretēji, uzmundrina un noskaņo lietišķi.
Interjerā var būt tikai viens košs krāsu akcents. Izvēloties krāsainus gaismekļus savam interjeram, noskaidrojiet, kādas emocijas jūs vēlaties izjust tajā vai citā telpā. Atcerieties, ka caur krāsu filtriem gaisma tiek cauri mazāk, un nebūt ne visas krāsas vienlīdz labi der visa tipa telpām. Izvēloties krāsainu gaismekli, pievērsiet uzmanību sienu, grīdas un mēbeļu krāsai jūsu interjerā. Aukstie zilās gaismas avoti nederēs siltam smilškrāsas interjeram, un otrādi. Sarkana krāsa labi izskatās viesistabā vai priekšnamā – tā uzmundrina un saasina uzmanību. Universālā zaļā krāsa labi iederas visur, īpaši kabinetā un viesistabā, bet guļamistabā pieklusinātā zaļā krāsa veicina dziļu un mierīgu miegu. Tumši zilā krāsa efektīvi izskatās vannas istabā, tā ieēno flīžu baltumu un krānu hromētās virsmas. Violetā krāsa ir loti neparasta – reti kurš sadūšojas to izmantot interjerā, bet psihologi apgalvo, ka tā stimulē cilvēka radošās spējas. Vienīgais, kad šī krāsa var būt lieka, ir sezonālās depresijas kulminācija. Šajā laikā istabas gaismas piepildījumam ir jābūt pietuvinātam dabiskajam, t.i., ir jāizstaro vienmērīga, balta krāsa un - vietvietām – dzeltena.
Ja jums ir zemi griesti
Labāk attiekties no domas par masīvu kristāla lustru – tā „spiedīs” uz galvas. Griestus vizuāli paceļ gaiši, vēsi toņi un mirdzošas tekstūras. Ja griestus izgaismo ar lineāru gaismas avotu, tiks iegūts ļoti interesants efekts- griesti „planēs” virs istabas.
Ja jums ir maza istaba
Telpu var paplašināt, vienmērīgi izgaismojot sienas un apakšējos stūrus – istaba kļūs vizuāli plašāka.
Ja telpu ir nepieciešams sašaurināt, izgaismojiet augšējos stūrus.
Lai taisnstūraina istaba izskatītos kvadrātveida, papildus trīs sienu monotonajam apgaismojumam tiek uzlikts gaismas akcents uz ceturto – vistālāko.
Antic cienītāji bieži izmanto masīvus grīdas gaismekļus. Ar to palīdzību istaba arī viegli tiek sadalīta zonās.
Ja jūsu interjerā ir apvienota virtuve un viesistaba, zonālais apgaismojums ļauj „izslēgt” vienu vai otru zonu, vienkārši nodzēšot vai samazinot tajā gaismu. Tas ir īpaši aktuāli un ekonomiski mazgabarīta dzīvokļos, kur darba vieta ir apvienota ar atpūtas zonu.
Zonālais apgaismojums ir aktuāls un visai ērts lielās telpās, tas ir elementāri regulējams ar centralizētas (sienas) vai tālvadības vadības pults (IR, RM) palīdzību. Ir vienkārši iestatīt komfortablu atmosfēru teiksim, dzimšanas dienā, lietišķās tikšanās reizē vai parastā vakarā - pietiek ieprogrammēt jūsu gaismas sistēmu.<?p>
Pamēģiniet paeksperimentēt ar atsevišķu interjera priekšmetu „izcelšanu ar gaismu”. Uzlieciet gaismas akcentu uz jūsu iemīļoto vāzi, statuetīti vai Āfrikas palmu – tā metīs efektīvu ēnu uz sienas. Ar punktveida (halogēna, LED) vai lineārajiem (soft) gaismekļiem izgaismojiet gleznu, panno vai fotogrāfiju.
Apgaismojums priekšnamā
Šeit gaisma nedrīkst cirsties acīs. Priekšnams pilda vairākas funkcijas uzreiz: priekšnamā jūs pēdējo reizi aplūkojat sevi spogulī, pirms došanās ārā, un, tātad, priekšnamā ir jābūt pareizam spoguļa un gaismas apvienojumam. No otras puses, atgriežoties mājas, jūs no sākuma nokļūstat priekšnamā, un tieši tas „rada jums mājīgu noskaņu” – apgaismojumam šeit vajag būt siltam un mājīgam.
Priekšnamam jābūt pietiekami spilgti apgaismotam, bet ne spilgtāk, kā pārējās istabas. Pārāk tumšs priekšnams, tāpat, kā pārāk gaišs, izrisa cilvēkam psiholoģiska diskomforta sajūtu.
Ideāls variants priekšnamam ir izkliedēta, uz griestiem vērsta gaisma. Kad telpa tiek apgaismota ar uz griestiem vērstu gaismu, izgaist tumšie ēnu laukumi, sienas vizuāli šķiet augstākas. ja jūsu priekšnams „pāriet” ne tikai gaitenī, bet arī citas istabās, vēlams ir mērenas intensitātes papildu gaismeklis pastāvīgam apgaismojumam.
„Otrās gaismas” princips, kas līst no sienu stiklotajām virsmām un stikla bloku šķērssienām, piešķirs priekšnamam kolorītu toni.
Funkcionāls un oriģināls risinājums – gaismekļi ar īpašiem slēdžiem uz kustības vai siltuma jutīgu devēju bāzes. Šādā gadījumā gaisma ieslēdzas, teritorijā parādoties cilvēkam, turklāt devējus vajag uzstādīt tādā augstumā, lai tie ignorētu mājas dzīvnieku parādīšanos.
Izlabot gara, izstiepta priekšnama trūkumus, ja tas izskatās pārāk šaurs un nemājīgs, var, ja spilgtāk apgaismo sienas ar neregulāri izvietotiem, pret sienām vērstiem punktveida gaismekļiem vai izkliedētu lineāro gaismu, kas līst gar sienu.
Formas ziņā nestandarta telpas labāk zonēt, akcentējot uzmanību uz atsevišķiem plānojuma elementiem.
Spoguļi un gaisma priekšnamā
Ļoti efektīvi izskatās gaismas savienība ar spoguļiem – gaismeklis, kurš novietots virs spoguļa, efektīgi uzsver jūsu valdzinājumu.
Tie vizuāli paplašina telpu, bet, ja gaismas avoti ir izvietoti spogulim sānos, tad, divkāršojoties, gaisma „cērtas” acīs un pasvītro kosmētikas defektus.
Priekšnamā ir jāpakar liels spogulis, vislabāk, pilnā cilvēka augumā. Gaisma no spoguļa ir jāvērš vienmērīgi, tad jūs varēsiet izvairīties no ēnu veidošanās. Neizgaismojiet spoguļus ar ziliem gaismekļiem - jūsu attēls iegūs mironīgi bālu nokrāsu.
Apgaismojums viesistabā
Tā ir mājas galvenā istaba. Arī šeit kombinētais apgaismojums atvieglos telpas zonēšanu. Ja jūsu viesistaba ir apvienota ar ēdamistabu, virs ēdamgalda pakariet spilgtu gaismas avotu, bet pie kafijas galdiņa novietojiet mājīgu lampu ar abažūru. Viesistabas noformēšanai noderēs zaļie toņi – tie nomierina un veicina vēlmi sarunāties.
Sarunām paredzētajam telpas nostūrim ir jābūt pietiekami apgaismotam – tad cilvēks apzinās savu svarīgumu un aktīvi piedalās tērzēšanā. Izmantojot noteiktu apgaismes tehnisko pieeju, šis nostūris var tikt izmantots intīmām sarunām.
Neatkarīgi no jūsu viesistabas lieluma, izmantojat gaismekļus ar intensitātes regulatoru (dimmeri), kas jums ļaus bez lielām pūlēm variēt apkārtējo atmosfēru.
Virtuves apgaismojums
Darba virsmu apgaismošanai nepieciešama spilgta gaisma. Virtuves mēbelēs iebūvēto punktveida un lineāro gaismekļu izmantošana ir izplatīts šī jautājuma risinājuma veids. Galvenais, lai atklātā gaisma nebūtu asa. Attiecībā uz zilo gaismu – tas ir vienīgais aizliegums virtuves dizainā, jo tas padara produktus vizuāli neapetītelīgus. Ar šo krāsu var labi eksperimentēt vannas istabās un tualetēs, lai uzsvērtu flīžu un fajansa baltumu un hroma mirdzumu.
Guļamistabas apgaismojums
Gaismai guļamistabā jābūt maigai un izkliedētai. Lieliski izskatās gaismekļi ar maigām formām, kuri piešķir interjeram vieglumu un gaisīgumu. Guļamistaba ir tāda vieta, kur lieliski iejūtas plafoni un abažūri no matēta stikla, auduma un papīra. Kopējam guļamistabas apgaismojumam derēs parasta griestu lampa, kura vērš gaismas plūsmu galvenokārt uz griestiem un sienu augšējo daļu. Nebūt nav obligāti galveno gaismas avotu izvietot istabas centrā. Tam derēs arī, piemēram, telpa virs gultas.
Īpaša uzmanība ir jāpievērš tualetes galdiņam. Apgādājiet to ar lampām ar dažādu krāsas temperatūru - auksto dienas un silto vakara gaismu. tas palīdzēs nekļūdīties, izvēloties kosmētiku tieši pirms došanās ārā.