Prožektori ielu apgaismojumam. Gaismas avota izvēle

Prožektori – ir gaismas avota veids, kas teicami tiek galā ar ielu apgaismojuma uzdevumiem. Tie rada virzītu gaismas plūsmu, kuru var brīvi orientēt, veidojot apgaismotas zonas vajadzīgajā vietā. Pateicoties īpaši izstrādātajai optiskajai sistēmai, prožektora ģenerētajam staram ir augsta koncentrācija un mazs izkliedes leņķis, tātad, tas var tikt novirzīts pat uz attālinātu objektu. Stara veidošanai ar piemērotiem parametriem tiek izmantoti atstarotāji, spoguļi un lēcas, bet pati sistēma tiek ievietota izturīgā, putekļu necaurlaidīgā, mitrumizturīgā korpusā, kas ir izturīgs pret negatīvajiem ārējiem faktoriem.

Prožektorus izmanto šādu objektu apgaismojuma organizēšanai:

  • Ielas, parki.
  • Autoceļi, autostāvvietas un tuneļi.
  • Ražošanas telpas un noliktavas.
  • Piemājas zemes gabali.
  • Stacijas un lidostas.
  • Būvlaukumi.
  • Arhitektūras objekti (ēku fasādes, tilti).
  • Reklāmas objekti (plakāti, baneri, reklāmas stendi, u.c.).

Pateicoties virzītajai gaismas plūsmai, ielu apgaismojuma prožektorus var augstu izvietot. Šāda pieeja uzreiz nodrošina divas priekšrocības: aizsardzību pret vandālismu un novērš gaismas avota stara nokļūšanu novērotāja acīs. Izvietots augstu no zemes virsmas, prožektors neapžilbina gājēju vai autovadītāju, kas ir ļoti svarīgi drošai satiksmei uz ceļa tumšajā diennakts laikā.

Prožektori tiek izmantoti ne tikai praktiskos, bet arī dekoratīvos nolūkos. Piemēram, arhitektūras apgaismojumā. Tie ļauj tumšajā diennakts laikā izcelt jebkuras ēkas, pieminekļa dizaina īpatnības vai arī pievērst garāmgājēju uzmanību sabiedriskajai iestādei. To var izdarīt ar iebūvētu gaismas avotu palīdzību, taču prožektoriem,ir ievērojamas priekšrocības gaismas avotu uzstādīšanas un gaismas stara pozicionēšanas ziņā. Prožektorus var uzstādīt uz īpašiem balstiem, sienām vai citām piemērotām virsmām.

Optimāls gaismas avots

Jēdziens “prožektors” ielu apgaismojumā noteiks gaismas avota konstrukcijas un mērķi, taču ļaus izvēlēties spuldzes. Kādas tās būs: metālhalogēnu, luminiscences vai gaismas diožu spuldzes – noteiks patērētājs, apsverot katra tipa tehniskās-ekspluatācijas parametrus.

Metālhalogēnu prožektori

Metālhalogēnu prožektori tiek izgatavoti izmantojot gāzizlādes spuldzes. Šādus gaismas avotus raksturo spilgta un vienmērīga gaismas plūsma. Spuldze ir hermētiska augsta spiediena kolba ar dzīvsudraba tvaikiem iekšpusē, kuros elektriskās strāvas ietekmē veidojas loka izlāde. Metālhalogēnu spuldžu krāsu temperatūra ir plašā diapazonā un var sasniegt 3000 līdz 20000 K. Pie šādu gaismas avotu priekšrocībām ir jāpieskaita laba krāsu pārraide un augsta gaismas plūsmas intensitāte attiecībā pret gabarītiem. Šādus prožektorus bieži izmanto izstādēs un koncertzālēs, jo to gaisma ir tuvu pēc saviem parametriem dienas gaismai un ļauj veikt kvalitatīvu filmēšanu. Kalpošanas laiks – 15000 stundas.

Kopā ar priekšrocībām, metālhalogēnu spuldzēm piemīt arī trūkumi (zema izturība pret vibrācijām, nespēja regulēt gaismas plūsmas intensitāti, paaugstināta siltuma izdalīšanās), kas neļauj tiem gūt plašu izplatību.

Luminiscences prožektori

Izdevīgi atšķiras ar ekonomiskumu un pievilcīgu cenu. Šādās spuldzēs elektriskā izlāde cauri dzīvsudraba tvaikiem ģenerē ultravioleto starojumu, kurš nonākot uz kolbas sieniņu luminofora, pārvēršas cilvēkam redzamā spektrā. Zemā luminiscences gaismas avota spīdēšanas intensitāte ļauj tos izmantot tikai mazās teritorijās. Lieliem un attālinātiem objektiem prožektori uz šādu spuldžu bāzes neder. Tāpat nebūs praktiski izmantot luminiscences spuldzes ielu apgaismojumā, jo tās ir jūtīgas pret apkārtējās vides temperatūru. Intensīvs sals var kļūt par iemeslu to bojājumiem.

Ielu apgaismojums

Ielu apgaismojuma prožektori ar gaismas diodēm – tie ir vismūsdienīgākie gaismas avoti. Tie ir piemēroti jebkādiem objektiem, izdevīgi raksturojas ar ekonomiskumu, kompaktiem gabarītiem un ilgstošu kalpošanas laiku. Kvalitatīva LED spuldze darbojas  bez ievērojamas veiktspējas zuduma – 50000 stundas un vairāk, neprasot sarežģītu tehnisko apkopi. Firmas Spectrum realizējamo ielu prožektoru modeļu rinda ietver gaismas avotus plašā jaudas diapazonā. Tie ir piemēroti visdažādāko uzdevumu veikšanai un var tikt izmantoti jebkura tipa objektos. Ielu LED-apgaismojums izmanto gan baltās, gan krasainās gaismas diodes. Pēdējās ir īpaši pieprasītas arhitektūras un reklāmas nolūkos.

Universāli un ekonomiski

LED-apgaismojums pelnīti tiek uzskatīts par universālāko un ekonomiskāko. Pēdējo desmitu gadu laikā reprezentētās tirgū LED spuldzes kļuvušas daudz drošākas kvalitātes un pieejamākas cenas ziņā, ar ko arī izstūma no tirgus citus gaismas avotus. Un, ja vēl pirms 10 gadiem, pāreja uz LED bija solis ar nopietniem finansiālajiem ieguldījumiem, kuri atmaksājās piecu gadu laikā, tad šobrīd cita veida spuldzes tiek izskatītas tikai īpašos gadījumos. Tomēr, firma Spectrum, neatsakās no luminiscences, metālhalogēnu un citu gaismas avotu realizācijas, jo katram no tiem piemīt savas īpatnības un priekšrocības. Ja Jums nepieciešams optimāls gaismas avots konkrētiem mērķiem – ienāciet pēc mūsu konsultantu profesionālas palīdzības.